Chcete zarábať 320 000 EUR denne? Dodávajte elektronické trhovisko.

Autor: Ľubomír Kubička | 25.11.2015 o 9:13 | (upravené 26.11.2015 o 13:10) Karma článku: 8,91 | Prečítané:  2061x

Drogy? Zbrane? Biele mäso? Nie, nie, priatelia. Predávať Ministerstvu vnútra elektronické trhovisko,,to je tá pravá cesta do klubu milionárov.

Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno elektronické trhovisko - internetová stránka (www.eks.sk)  za 4,2 milióna EUR plus 200 000 EUR mesačne počas 7 rokov. Táto aréna podvodov a čiernych kšeftov (napr. tu, tu, tu)  utešene fungovala a prinášala nesmiernu (a nie len, viď sumy vyššie) radosť svojim pôvodcom a stvoriteľom. Ale veľká kopa pýta viac.

Doteraz sa elektronické trhovisko používalo iba v tzv. podlimitných zákazkách -  teda pri sumách, na ktoré sa nevzťahovalo právo EÚ a kde sme si mohli teoreticky robiť čo sme chceli, bez akýchkoľvek pravidiel a o to práve na elektronickom trhovisku ide.  Po vyše roku podareného bačovania prišla žiadza po ďalších úspechoch dosiahnutí a tak vzniklo slovné spojenie „nadlimitné elektronické trhovisko“. Ako názov napovedá, pôjde už o väčšie zákazky, teda tie, do ktorých strká nos všetečná EÚ.

Nadlimitné elektronické trhovisko ale dokáže splniť svoj účel iba vtedy ak ho niekto dodá a dostane za neho zaplatené. Preto dňa 18.11.2015, v slovútnom kráľovskom meste Prešporok, došlo k uzavretiu paktu medzi Ministerstvom vnútra SR a skupinou dodávateľov, ktorá je už dodávateľom existujúceho elektronického trhoviska. Na základe tejto zmluvy majú dodávatelia zriadiť funkčné nadlimitné elektronické trhovisko do 30.11.2015 (bod 4.4. zmluvy). Ministerstvo vnútra sa rozhodlo netrápiť v tomto prípade verejnosť zbytočnou transparentnosťou a rozhodlo sa uzavrieť zmluvu postupom bez zverejnenia. Čo na tom, že na takýto postup zákon vyžaduje prísne vymedzené odôvodnenie... nevadí, dôvody ostávajú tajomstvom. Možno je príčinou veta s úvodu zmluvy „Nadlimitné elektronické trhovisko ... ako rozšírenie Elektronického kontraktačného systému“, teda fakticky sa nakupuje len upgrade tejto webovej stránky.

Najvydarenejšou a zároveň jedinou dôležitou časťou onej zmluvy sú ustanovenia o cene a jej splatnosti. Za zriadenie nadlimitného elektronického trhoviska dostanú dodávatelia ihneď 3 535 962,-EUR s DPH (čl. 13 zmluvy). Teda za činnosť, ktorú vykonajú od účinnosti zmluvy 19.11.2015 do dátumu najneskoršieho dodania 30.11.2015, v teoretickom prípade maximálne za 11 celých dní, to vychádza priemerne 321 451,-EUR za deň činnosti. Ukazuje sa, že minimálna mzda sa zvyšovala aj v sektore IT a nie je to tých biednych 405,-EUR.

Touto sumou ale šťastie nekončí. Podľa zverejnenia v centrálnom registri zmlúv by sa nám mohlo zdať, že celý kšeft je iba za 2 946 635,-EUR bez DPH (3 535 962,-EUR s DPH), ale transparentní zverejňovači zmluvy zjavne pozabudli na 55 472,- EUR bez DPH paušálne mesačne a to od 1.12.2015 do 30. 6. 2023, čiže celkovo ďalších 5 047 952,-EUR bez DPH(s DPH 6 057 542,40,-EUR). Takže za mierny (a treba dodať že neužitočný) upgrade webovej stránky, zinkasujú dodávatelia minimálne 9 593 504,40,-EUR aj bez toho aby sa v tom systéme vykonala jediná transakcia.

Ako príjemný bonus, hoci vzhľadom na predchádzajúce astronomické sumy prakticky bezvýznamný, pôsobia ešte ďalšie dve odmeny pre usilovného dodávateľa – podiel na objeme transakcie 0,003% a najmä podiel z dosiahnutej úspory 1,9%. Úspora je tvorcami trhoviska vymyslené hausnumero, ktoré nemá nič spoločné s realitou a je len svedectvom o nedostatku fantázie tých, ktorí ho vymysleli. Najzábavnejší je ale jeho výpočet – „kladný rozdiel medzi najvyššou cenovou ponukou zodpovedajúcou zákazke predloženou uchádzačom v odpovedi na zverejnenie zákazky na NET a cenou Objednávateľom finálne akceptovanej ponuky.“ Teda pre výšku fakturácie by bolo neobyčajne prospešné, ak by sa v každej súťaži našiel jeden blázon, ktorý dá nezmyselne vysokú ponuku. Ktovie, možno sa taký náhodou nájde...

Čo dodať na záver? Dospeli sme do stavu, keď táto nie príliš vydarená a zúfalým amaterizmom  postihnutá webová stránka, stála (vrátane vyššie uvedeného upgrade) 7,7 milióna EUR a najbližších sedem rokov bude stáť každý jeden mesiac ešte ďalších 266 tisíc EUR. Minulý týždeň prijatý nový zákon o verejnom obstarávaní dáva tušiť, že táto suma nie je konečná a príležitosti na ďalší upgrade za milióny bez zverejnenia, nenechajú na seba dlho čakať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?