Osvetové okienko: Elektronické trhovisko. Nezabudnime ho používať, nemáme inú možnosť.

Autor: Ľubomír Kubička | 4.8.2014 o 10:12 | (upravené 4.8.2014 o 10:29) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  2212x

Malá osveta v záujme dodržiavania zákonov vo verejnom obstarávaní. Štát nerobí nič, tak musíme priložiť ruku k dielu všeobecného dobra my, malí sprostí ľudia.

Vážení  a milí verejní obstarávatelia, mnohí ste si zrejme všimli optimistický prúd správ, ktorý preletel médiami asi tak pred mesiacom (presne 1.7.2014) a ktorý zvestoval šťastné posolstvo o vzniku elektronického trhoviska. Tu je pôvodné žriedlo dobrých správ: Kuk! (tlačová správa z 1.7.2014) Všimnite si prosím dôležitú vetu v úvode tej tlačovej správy „Od dnes je zriadené elektronické trhovisko“. Zároveň v ten slávny deň začala fungovať internetová stránka https://www.eks.sk/, na čele s veľkým logom „KEKS“. Táto stránke hneď v prvej vete pod nadpisom deklaruje: „Základnou funkciou EKS je prevádzkovanie systému elektronického trhoviska.“

Opusťme teraz internetovú stránku, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani študenti prvého ročníka gymnázia a venujem pozornosť suchým textom právnych predpisov. Evanjelium verejného obstarávania ( zákon č. 25/2006 Z.z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, vždy v nejakom platnom znení) po minuloročných legislatívnych búrkach, tajfúnoch a zemetraseniach, získalo nový § 155m, ktorý v odseku 13 predurčil budúcnosť ľudstva takto: „Ak ide o podlimitnú zákazku, verejný obstarávateľ nie je povinný použiť postup podľa § 91 ods. 1 písm. a) (obstarávanie s využitím elektronického trhoviska, pozn.autora) pri zákazkách, ktoré boli vyhlásené alebo preukázateľne začaté najviac jeden kalendárny mesiac po zriadení elektronického trhoviska.“ Treba pripomenúť, že toto je dočasná výnimka zo všeobecnej a bezpodmienečnej povinnosti verejného obstarávateľa používať elektronické trhovisko pri obstarávaní tovarov, služieb a stavebných prác bežne dostupných na trhu. (áno, existujú aj tu akési výnimky, ale ich účelom je skôr pobavenie publika, nie praktické použitie).

Kombináciou vyššie uvedených praktických a teoretických poznatkov dochádzame k jedinému možnému záveru:

Elektronické trhovisko bolo zriadené 1.7.2014 – hlása to jeho zákonom určený správca Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, hrdo na svojej internetovej stránke. Piatok 1.8.2014 bol posledným dňom lehoty trvajúcej jeden mesiac, v ktorej ešte neexistovala bezpodmienečná povinnosť  verejných obstarávateľov používať elektronické trhovisko. Sobota 2.8.2014 sa tak stala tým veľkým dňom, od ktorého už každé verejné obstarávanie podlimitnej zákazky môže byť legálne realizované iba na elektronickom trhovisku. Sobota je nevhodný deň na takýto veľký začiatok, preto zrážka z realitou prichádza prakticky až v pondelok 4.8.2014.

Sumár. Vážení  a milí verejní obstarávatelia, ak chcete od dnešného dňa čokoľvek obstarávať ako podlimitnú zákazku a neporušovať pri tom nehanebne zákon, môžete to urobiť už iba prostredníctvom elektronického trhoviska, ktoré na vás s otvorenou náručou transparentnosti čaká na adrese https://www.eks.sk/ (rád som zopakoval). Áno, viem, týka sa to len komodít bežne dostupných na trhu, takže (časy nekonečných radov na kubánske pomaranče a nedostatkový toaletný papier sú už dávno preč) vlastne všetkého čo verejný obstarávateľ nakupuje. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?